Aktualności » Zysk netto Gekoplast o 81 proc. w górę
Zysk netto Gekoplastu o 81 proc. w górę. 1,75 mln zł zysku netto wypracował w I kwartale 2015 r. największy środkowoeuropejski producent polipropylenowych płyt komórkowych. To o 81 proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

 Pierwszy kwartał 2015 roku był bardzo udany dla Gekoplastu. Przy przychodach na poziomie 19,6 mln zł osiągnięto 1,75 mln zł zysku netto, czyli o blisko 81 proc. więcej niż przed rokiem. Utrzymano jednocześnie, zgodnie ze strategią, dużą dyscyplinę kosztową. W rezultacie znaczącej poprawie uległa relacja kosztów operacyjnych do przychodów. Dzięki temu zysk operacyjny spółki wzrósł o ok. 60 proc. z 1,23 mln zł do 1,96 mln zł. EBITDA ukształtowała się na poziomie 2,57 mln zł wobec 1,73 mln zł rok wcześniej. Przez pierwsze trzy miesiące roku dynamicznie rosła także rentowność: na poziomie netto zwiększyła się ona r/r z 5,1 proc. do 8,9 proc., na poziomie operacyjnym z 6,5 do 10 proc. Warto odnotować, że oba te wskaźniki są wyższe niż zakłada oficjalna prognoza spółki na cały 2015 r.

 

- Zyskowność Gekoplastu rośnie, zgodnie z naszymi założeniami, bardzo dynamicznie. Sprzyjały nam również w zakończonym okresie korzystne ceny surowców i kurs walut. W kolejnych miesiącach roku liczymy na dalszą poprawę związaną przede wszystkim z pełnym rozruchem nowej linii do produkcji płyt komórkowych, którą uruchomiliśmy w I kw.. Wraz z rosnącą produkcją i sprzedażą, przy utrzymaniu w ryzach kosztów, będziemy generować coraz wyższe zyski – zapowiada Piotr Górowski, prezes Gekoplastu.

 

Zgodnie z prognozą w całym 2015 roku przychody Gekoplastu mają wrosnąć r/r
o ponad 18 proc. do poziomu ok. 90 mln zł, zysk netto ma wynieść 6,3 mln zł (wzrost o 52 proc.). Oznacza to, że po pierwszym kwartale spółka wypełniła prognozę zysku już niemal w 28 proc. Stopień jej realizacji na poziomie przychodów wyniósł 21,5 proc.

 

- Jestem przekonany, że zrealizujemy prognozę we wszystkich prezentowanych parametrach. Nowa linia już teraz pozwala nam osiągać wyższą dynamikę sprzedaży niż w I kwartale. W kolejnych miesiącach jej wykorzystanie będzie rosło – zapowiada Piotr Górowski.

……………………..

 

GEKOPLAST S.A.

Gekoplast SA to największy w Europie Środkowo-Wschodniej i piąty w Europie producent płyt komórkowych z polipropylenu. W swojej ofercie spółka ma również płyty lite i opakowania z tworzyw sztucznych w dużej części przygotowywane zgodnie z indywidualnymi wymaganiami klienta. Gekoplast powstał w 2010 r. po połączeniu i zmodernizowaniu dwóch fabryk o podobnym profilu, których tradycje sięgały XIX w. Nowoczesny i wydajny zakład produkcyjny ma obecnie moce przerobowe na poziomie 15,8 tys. ton rocznie. Jego atutem jest lokalizacja w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, co pozwala Gekoplastowi na szybkie i sprawne zapewnie dostaw na kluczowe rynki zagraniczne.

Eksport jest jednym z filarów sprzedaży spółki, która zaopatruje odbiorców w większości państw na kontynencie. Do głównych klientów Gekoplastu należą firmy działające w takich branżach jak przemysł opakowaniowy, AGD czy motoryzacja.

Gekoplast jest spółką portfelową funduszu private equity Capital Partners.